Jego pierwszy występ datuje się na rok 1963, kiedy pięcioletni Michael zaśpiewał "Climb Every Moutain" z "The Sound of Music" na przedszkolnym koncercie. W wieku 7 lat był wokalistą rodzinnego zespołu "The Jackson 5". W 1968 roku Jacksonowie odbyli przesłuchanie w wytwórni Motown, którego następstwem był podpisany rok później wieloletni kontrakt. Wydany pod koniec 1969 r. debiutancki singiel "I Want You Back" osiągnął pozycję pierwszą na liście Billboardu. Michael mając zaledwie jedenaście lat stał się najmłodszym artystą w historii, który miał "number one" na najważniejszej liście w Stanach Zjednoczonych. Od 1976 roku bracia Jacksonowie zmienili wytwórnię i nazwę zespołu na "The Jacksons". Skład grupy powiększył się o najmłodszego brata - Randy'ego.
W 1978 roku Michael zadebiutował jako aktor. U boku Diany Ross pojawił się w filmie muzycznym "The Wiz" w reżyserii Sidneya Lumeta. Rok później wytwórnia Epic wydała pierwszy solowy album dorosłego już Michaela - "Off The Wall". Dzięki tej płycie Michael stał się pierwszym w historii muzyki artystą, który umieścił aż cztery single z jednego albumu w pierwszej dziesiątce Billboardu.
Jackson postanowił nagrać album, który poruszy wszystkich, zarówno krytyków jak i zwykłych zjadaczy chleba. Z ponad trzystu propozycji wybrał dziewięć utworów - tak powstał wydany 1 grudnia 1982 r. "Thriller". Sprzedano go w nakładzie 56 milionów egzemplarzy na całym świecie, co zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako płytowy szlagier wszechczasów. Uważa się, iż sukces tej płyty pomógł przezwyciężyć wielki kryzys w przemyśle muzycznym.
W 1983 roku podpisał kontrakt koncernem Pepsi na krótką reklamówkę. W wyniku wypadku na planie zdjęciowym zapaliły się włosy piosenkarza, a sam artysta został przewieziony do szpitala z opatrzeniami drugiego stopnia.
Rok później przyniósł artyście prawdziwy wysyp nagród - nominowano go do Grammy w aż dwunastu kategoriach, z czego zdobył osiem statuetek, ustanawiając w ten sposób prawdziwy rekord! Do tego otrzymał osiem American Music Awards oraz trzy MTV Video Music Awards. Można już było mówić o jego prawdziwym fenomenie kulturowym. Uwielbienie amerykańskich nastolatków przekładało się na chętne kopiowanie jego scenicznego image’u – słynny kostium z klipu "Thriller" oraz rękawiczka wyszywana kryształkami stały się teraz inspiracją dla młodych ludzi.
W 1987 roku Jackson wydał album "Bad", którego trwająca 2 lata produkcja pochłonęła 2 miliony dolarów. Na płycie znalazły się takie przeboje jak tytułowy "Bad", "The Way You Make Me Feel" i "Dirty Diana". Album sprzedano w 26 milionach egzemplarzy. Produkcja kolejnej płyty Jacksona, "Dangerous" (1991), pochłonęła aż 10 milionów dolarów. Związana z promocją płyty trasa koncertowa trwała 2 lata. W 1993 roku Jackson otrzymał honorową nagrodę Grammy "Żyjąca Legenda". W 1995 roku artysta wydał kolejną płytę "HIStory". W ramach jej promocji Jackson m.in. odwiedził Polskę w 1996 roku. Jego warszawski koncert obejrzało 120 tys. widzów. W 1997 roku Jackson zadeklarował chęć budowy parku rozrywki w Warszawie, ponieważ Polska, jak powiedział, jest jednym z najbardziej inspirujących krajów, jakie w życiu odwiedził. W 2000 roku w Monaco Jackson odebrał specjalną "Światową Nagrodę Muzyczną - Artysta Millenium".
Po atakach 11 września artysta zaangażował się w pomoc przy organizacji koncertu charytatywnego - United We Stand: What More Can I Give. W finale imprezy pojawił się na scenie wykonując swój przebój "What More Can I Give".
31 stycznia 2005 roku w Santa Maria w Kalifornii rozpoczął się proces artysty. 46- letniemu gwiazdorowi zarzucano, że w 2003 r. upił i wykorzystał seksualnie chorego na raka 13-letniego chłopca, który nocował w jego luksusowej rezydencji Neverland niedaleko Santa Barbara. Rozprawa toczyła się przy zamkniętych drzwiach. Groziło mu do 20 lat więzienia. Jacksona oskarżono o podobne przestępstwo w 1994 r., wówczas na podstawie umowy pozasądowej jego domniemana ofiara zadowoliła się odszkodowaniem w wysokości 20 milionów dolarów.
25 czerwca 2009 po południu lokalnego czasu do piosenkarza wezwano karetkę, po tym, jak zemdlał w swojej rezydencji. Nieprzytomnego przewieziono do szpitala, w którym przez ponad godzinę był bezskutecznie reanimowany. Zgon stwierdzono dwie godziny później. Bezpośrednią przyczyną zgonu uznano nagłe zatrzymanie akcji serca. Wyniki sekcji zwłok były na tyle niejednoznaczne, że postanowiono powtórzyć badanie. Policja tymczasem wszczęła śledztwo mające wykluczyć ewentualny udział osób trzecich w śmierci gwiazdora. Ostatecznie podejrzanym zabójstwa piosenkarza, bo tak zakwalifikowano zgon gwiazdy, jest jego osobisty lekarz Conrad Murray.
Niedługo po śmierci artysty światło dzienne ujrzało wczesniej nie publikowane nagranie "This Is It", które szybko weszło na listy przebojów.
Do historii przeszedł jego styl ubierania, wokal, a przede wszystkim taniec, na granicy technicznych możliwości; potrójne obroty, sunięcie do tyłu, czy stawanie na palcach. Do tego słynny moonwalk, czyli złudzenie optyczne, że człowiek porusza się do przodu, gdy w rzeczywistości stoi w miejscu. Nie wymyślił tego kroku, a jedynie udoskonalił i w konsekwencji doprowadził do perfekcji. Nazywany był "Królem Popu".
Na zakończenie Michael Jackson w utworze "Thriller", " Bad", "Black or White", "They Don't Care about Us", "You Rock my World".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz